T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
AKSARAY / MERKEZ - Kamber Gülüzar Demir İlkokulu

Okulumuz

kamber demirokul-1okul-2

 

 

                   

 

 

KAMBER-GÜLÜZAR DEMİR İLKÖĞRETİM OKULU:

Okulumuzun temeli;19.09.1995 tarihinde hayırsever vatandaş Kanber Demir tarafından atılmıştır.1500 m2 alan üzerine 24 derslik inşa edilmiş olup 3723 metre2 arsa üzerinde bulunmaktadır.13.08.1997 tarihinde Kanber Demir tarafından50 milyar tl harcanarak karkası tamamlanmıştır.Kalan kısmın tamamlanması için Aksaray Valiliği Özel idare müdürlüğünce ihale açılmış olup 50 milyar tl.daha harcanarak 15.11.1997 tarihinde tamamlanmıştır.Toplam maliyeti 1997 birim fiatları ile 100 milyar TL.dir.15.12.1997 tarihinde geçici kabulü yapılarak,Eğitim ve Öğretim faaliyetlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Kanber DEMİR ;1927 yılında Aksaray ili BABAKONAĞI Köyünde doğdu.Babası Hacı Mustafa ,annesi Zeynep hanımın gayretleri sayesinde İlkokulu Babakonağı köyünde bitirdi.İş hayatına çok genç yaşında çiftçilik yaparak başlayan Kanber Demir askerliğini Gelibolu´da ağır birlikte çavuş olarak yaptı. Askerlik dönüşü besiciliğe başladı.Traktör alarak çiftçiliğe yeni ve modern yön verdi.Çevresine örnek oldu. Dürüst güvenilir ticaret anlayışını hiç terk etmeden bu günlere geldi. 1995 yılında vefat eden Eşi Gülüzar Demir´den 5 kız 4 erkek çocuğu olan Kanber demir´e oğulları Şahin, Şeref,Hasan ve Mehmet yardımcı olmuşlardır. Kanber Demir ilk önce kendi köyüne cami ve çeşme yaptırarak hayır işlerine başlamış,daha sonra Yozgat Akdağmadenine cami inşa ettirmiştir.Daha sonra Aksaray valisi Aslan Yıldırım´ın tavsiyesi ile eğitim alanına yönelmiştir. Kanber Demir sırası ile 15 derslikli Kanber DEMİR lisesini,24 derslikli Kanber-Gülizar Demir İlköğretim okulunu,Fatih mahallesinde Babasının Adına 24 derslikli 5 katlı Hacı Mustafa Demir İlköğretim okulunu yaptırmıştır. 1150 m’büyüklüğünde 5 katlı Aksaray Kanber Demir Kanser Erken Tanı ve Kardiyoloji merkez inşaatına devam etmektedir. Ayrıca kendi adını vereceği Kanber Demir Kapalı spor salonu yaptırmayı vaat etmiştir. Hayırsever iş adamı Kanber Demir eğitim yuvalarını yaptırmakla kalmamış, Her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmiştir. Gerek diploma törenlerinde gerekse sportif karşılaşmalarda hazır bulunmuş,başarılı Öğrencilere değerli hediyeler dağıtmıştır. Eğitim aşkıyla dolu olan hayırsever iş adamı Kanber Demir’ e eğitim camiası olarak teşekkür ediyor,saygılarımızı sunuyoruz. 

T.B.M.M 2010 YILI ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ

((Aksaraylı iş Adamı Kanber Demir’e Ödül TBMM 2010 Yılı Üstün Hizmet ödülüne layık görülen Aksaraylı iş adamı Kamber Demir böyle bir ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum dedi. TBMM 2010 yılı üstün hizmet ödülüne layık görülen Aksaraylı iş adamı Kanber Demir, mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. İş adamı Kanber Demir, yaptığı açıklamada, 1927 yılında Aksaray´ın merkez Baba konağı köyünde dünya ya geldiğini ve küçük yaşlardan itibaren çiftçilik yapan babasının yanında çalışmaya başladığını belirtti. İlkokul mezunu Demir, uzun süre çiftçilik yaptığını, daha sonra besiciliğe başlayarak iş alanını genişlettiğini anlatarak, ´´Gece gündüz demeden çalıştım. Babam bana her zaman, ´Yavrum, paran helaldir, hayra gider... Haram para havaya gider´ derdi. Babamın dediği doğruymuş, ben harcadıkça Allah da bana verdi´´ diye konuştu. Aksaray´da Kanber-Gülizar Demir, Kamber-Zeynep Demir ve Hacı Mustafa Demir ilköğretim okulları, Kanber Demir Lisesi ile Aksaray Devlet Hastanesi Kanser Teşhis Tedavi Merkezi binasını yaptırdığını ifade eden Demir, ´´Bugüne kadar 4 okul yaptırdım. Çocuklar okudukça hoşuma gidiyor. Çocuklar daha rahat çalışsın, daha rahat okusunlar diye çaba sarf ediyoruz´´ dedi. Eğitime yaptığı destekler nedeniyle 2010 yılı TBMM üstün hizmet ödülüne layık görülmesine çok sevindiğini belirten Demir, şunları kaydetti:´´İyi işler takdir edildikçe çoğalır. Bizim çalışmalarımız da takdir görmüş. Böyle bir ödüle layık görüldüğüm için çok mutlu ve gururluyum. .´´Demir, eğitime bugüne kadar yaptığı desteklerin 5 milyon lirayı bulduğunuda sözlerine ekledi. 6.23.2010 tarihli http://www.haberaksaray.com/haberler ve http://www.tbmm.gov.tr/kultursanat/belgeler/2010_Oduller.pdf alıntıdır))

 

Yayın: 24.01.2013 - Güncelleme: 29.06.2015 00:14 - Görüntülenme: 3271